KNK heyeti Polonya-Belarus sınırında: ‘Mültecilerle yürüyeceğiz’

Kürdistan Ulusal Kongresi’nden (KNK) bir heyet Belarus-Polonya sınırında mahsur kalan mültecileri ziyaret ederek, durumlarını görüştü ve mültecilerle yürüyeceklerini açıkladı.

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, KNK yönetiminden Mecit Heso, İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi eşbaşkanı, KCDK-E Başur yönetimi üyeleri ve Nav-Berlin eşbaşkanlarından oluşan heyet Polonya-Belarus sınırında yaşanan mülteci dramını yerinde gördü.

Polonya-Belarus sınırında yaşanan mülteci krizini inceleyen heyet üyesi “Freie Kurdische Gemeinde e.V /Navenda Kurdistaniyen Azad Li Berlin” (Nav-Berlin) Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz, “Biz komisyon olarak sınıra gittik. Orada polis ve askerler kontrol noktasında 8 kilometre sınıra yaklaştırmadı, geçişlere izin vermedi” dedi.

Yılmaz, Polonya devletinin sivil toplum örgütler ve sivil heyetlerin mültecilerle iletişime geçmesini ve yaşanan sorunları yerinde inceleyip raporlaştırmasını engellediğini belirtti.

Konuyla ilgili Rus, Kürt, Polon resmi yayın organlarından oluşan çeşitli medya kuruluşlarına demeçler verdiklerini belirten Hüseyin Yılmaz, sınıra yakın bölgeden sonra Varşova’ya döndüklerini ifade etti.

Yılmaz, “Varşova’ya döndük ve burada Helsinki İnsan Hakları Örgütü ve Sınır Tanımayan Gazeteciler gibi hak örgütü heyetleriyle görüştük” dedi.

Sivil toplum örgütleri ve Polonya hükümetinin yaklaşımını değerlendiren Yılmaz “Genel anlamda bizi iyi karışladılar; ancak göçmenlerle ilgili Polonya hükümeti mültecilere müsaade etmeyeceklerini ifade ettiler” diye ekledi.

Yılmaz, Polonya’nın mülteci karşıtı politikasını yerinde gözlemlediklerini söylerken,  “Biz de Polonya hükümetinin kabul etmeyeceğini düşünüyoruz. Dolaysıyla bir insanlık dramı yaşanıyor, her gün can kaybı yaşanıyor. Birçok kurum yardım için kamuoyuna açıklamalar yapıyor ancak yardımların ulaştırılmasına izin verilmiyor” şeklinde konuştu.

Yılmaz, kendisinin de dahil olduğu heyetin çalışmalarına ilişkin de “Tabi bugün-yarın çalışacağız. Hala Varşova’da görüşmeler yapıyoruz. Sınıra tekrar gideceğiz. Mülteciler ile görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yardımlar konusunda Heyva- Sor ile iletişime geçeceklerini sözlerine ekleyen Yılmaz, “Bizce tüm yardımlar Heyva Sor üzerinden gelişmeli” dedi ve Heyva-Sor’un yardımlar konusunda rol almasını istedi.