Ahmet Kaya mezarı başında anıldı

Mezarı başında yapılan anmada konuşan sanatçı Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, gösterilen dayanışmanın geleceğe dair umutları artırdığını ifade ederken, TJK-F Sözcüsü Bêrîvan Fırat, faşizme karşı Seyit Rıza gibi boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Sürgün yaşadığı Fransa’nın Paris kentinde 16 Kasım 2000 yılında yaşamını yitiren sanatçı Ahmet Kaya, Paris Pére Lachaise Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Sanatçının mezarı birkaç gün önce ırkçılar tarafından tahrip edilmişti.

Paris TEV-ÇAND, Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) öncülüğünde yapılan anmaya Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, dost kurumlar France-Kurdistan ile birlikte sanatçının sevenleri de katıldı. Yanı sıra Paris Belediyesi de çelenk gönderdi. 

Devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya bir açıklama yaptı.

Gülten Kaya, “Hepinizin yaşadığı hisleri hissediyorum. Her zaman olduğu gibi varlığınızdan güç alıyorum. Ahmet’in huzurundaki dayanışmanız ve bir arada oluşunuz geleceğe dair de umutlandırıyor beni. Bu yolu birbirimizden güç alarak ilerletebiliriz. İyi ki geldiniz” diye konuştu.

Ardından TJK-F Sözcüsü Bêrîvan Fırat, “Ahmet Kaya herkesin ailesidir, sanatçısıdır ve temsilcisidir. Bu anlamda Ahmet Kaya’nın mezarına yapılan bu çirkef saldırıyı lanetle kınıyoruz” dedi.

SEYİT RIZA GİBİ BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Saldırıların arkasında kimlerin olduğunu bildiklerini ifade eden Bêrîvan Fırat, “Canlılarımıza saygı göstermedikleri gibi ölülerimize de saygı göstermiyorlar; Paris’te de, ülkede de bunu gördük” diye konuştu.

1938 Dersim direnişinin önderi Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmesinin yıl dönümüne de değinen Fırat, şunları vurguladı:

“Dün Seyit Rıza ve yoldaşlarının idam edilişinin yıl dönümüydü. Seyit Rıza nasıl dediyse “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun”, biz de onlar gibi aynı sözü veriyoruz. Faşizme, diktatörlüğe karşı baş eğmedik, eğmeyeceğiz” dedi.

ACTIT adına ise Kemal Karanfil konuştu. Karanfil, faşizmin halklara, demokrat ve devrimci kesime en yoğun yöneldiği bu dönemde daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Anma, TEV-ÇAND sanatçıların müzik dinletisi ile sona erdi.