28. Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü Etkinliği büyük bir coşku ile gerçekleşti

Jinên Xwendekarên Kurdistanê (JXK) ve Yekîtiya Xwendekarên Kurdistanê (YXK) öncülüğünde 28. Hüseyin Çelebi Öykü ve Şiir Etkinliği İsviçre’nin Basel kantonunda büyük bir coşku ile gerçekleşti.

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Hüseyin Çelebi Öykü ve Şiir Etkinliği, geçen sene Corona salgını nedeniyle gerçekleşememişti. Etkinlik bu sene İsviçre’nin Basel kantonunda yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleşti. Etkinlik salonu “Edebiyatı, sanatı ve direnişi bizimle kutlayın!“ ana sloganı ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, Kürdistan özgürlük mücadelesinde şehit düşen, Qasım Engin ve Leyla Agirî'nin posterleri ile süslendi.

Büyük bir coşku ile başlayan etkinlik Şehîd Hüseyin Çelebi şahsında tüm Kürdistan Devrim Şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı.

Saygı duruşunun ardından JXK ve YXK adına bir açılış konuşması gerçekleştirildi. Açılış konuşmasında Şehîd Hüseyin Çelebi şahsında Avrupa’da var edilen öğrenci çalışmalarına ve geliştirilen kültür çalışmalarına değinildi. Konuşmanın ardından Hüseyin Çelebi’nin mücadele yaşantısına ilişkin bir sinevizyon izlendi.

Sinevizyonun ardından Hüseyin Çelebi’nin yazdığı şiiri okundu. Festival ödül töreninin ilk etabı ile devam etti. Ardından festivalde Dengbej Ömer sahne aldı. Dengbej Ömer’in ardından Hozan Şemdin sahneye çıktı. Gençler Hozan Şemdin’in şarkıları ile halaylar çekip sık sık “Bijî Serok APO” ve “Bijî Gerîla” sloganları attılar.

Etkinlikte Hüseyin Çelebi anısına yazılan kitaplar tanıtıldı. Ardından ödül töreninin ikinci etabı gerçekleştirildi. Etkinliğe selamlama mektubu gönderenlerin mektupları okundu. Ardından ödül töreninin üçüncü etabı gerçekleştirildi.

Üçüncü etabın ardından etkinlik Koma Hivron’un şarkıları ile devam etti. Gençler Koma Hivron’un şarkıları ile halaylar çekip sloganlar attılar. Ardından ödül töreninin dördüncü etabı gerçekleşti.

Etkinlik Şehîd Hüseyin Çelebi anısına yazılan şiirin okunması ve ödül töreninin son etabı ile devam etti.

Etkinlik tertip komitesi tarafından, etkinliğe katılım sağlamış olan kişilere birer birer teşekkür edildi ve etkinliğe ilişkin kapanış konuşması gerçekleştirildi. Etkinliğe katılım sağlamış olan kitlenin attıkları “ Şehîd Namirin” sloganları ile son buldu.

Hüseyin Çelebi Öykü ve Şiir Yarışması’nda ödül alan eserler şöyle:

Kürtçe şiir dalında;

1. “Lorînên Welêt” - Tewîq Hêja

2. “Dengê Bêdengîyê” - Burhan Çelik

3. “Li pişt wan Çiyayên Han” - Musa Şanak

Kürtçe öykü dalında;

1. “Maçê” - Jana Ba

2. “Xeloyê Qop” - Ersin Akgöz

3. “Leyla” - Ramazan Kiran

Türkçe şiir dalında;

1. “Karanfil” - Sibel Kaya

2. “Bizim Oralar” - Mehmet Nuri Özen

3. “Surların Ardında” - Cezmi Kartal

Türkçe öykü dalında;

1. “Bekleyiş” - Nimet Sevim

2. “Evin içinde Başka Biri Var” - Mehmet Nuri Özen

3. “Unutmak ihanettir” - Bahoz Dersim

Almanca şiir dalında ise;

1. “Das Feur İn Uns” - Alina Zimmerman